Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Дати початку та завершення акції вибрані не випадково, вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною є порушенням її прав.

Період кампанії «16 днів проти насильства» охоплює наступні важливі дати:

• 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  • 1 грудня – Всесвітній  день боротьби зі СНІДом;
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Міністерство освіти і науки України рекомендує організувати та провести в закладах освіти тематичні уроки, лекції, вебінари, круглі столи та інші інформаційно-просвітницькі і профілактичні заходи щодо запобігання насильству та експлуатації дітей, використовуючи інформаційно-довідкові матеріали, розміщені на офіційних вебсайтах:

Інформацію про заплановані заходи рекомендовано розмістити на сайтах закладів освіти та сайтах їх засновників, а також поінформувати учасників освітнього процесу.

Запобігання та протидія жорстокому поводженню, насильству, домашньому насильству щодо дітей, булінгу, а також формування безпечного освітнього середовища є одними із пріоритетів роботи практичних психологів і соціальних педагогів закладів освіти. Тому психологічна служба у ситемі освіти міста Києва завжди активно долучається до проведення акціії «16 днів проти насильства». 25 листопада 2021 року у Києві Акцію розпочне онлайн-форум “Ні – насильству і булінгу”за участю Департаменту освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради, Служби у справах дітей та сім’ї Київської міської державної адміністрації, НМЦ практичної психології і соціальної роботи Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, педагогів, практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти міста.

Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству:

Лист МОН України від 18.05.2018 № 1/11-5480 “Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству”

Наказ МОН України від 02.10.2018 №1047 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами”

Нагадуємо про діяльність “гарячих ліній” за номерами:

• 1578 – з питань протидії торгівлі людьми;
  • 1588 – з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
  • 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації;
  • 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів;
  • 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна дитяча «гаряча лінія».